COworking a minimalizacja kosztów firmy

Jak duże są koszty związane z prowadzeniem własnego, nawet niewielkiego biznesu doskonale wie ten, kto już zgłębił temat. Na sam start potrzeba niekiedy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od tego, jaki biznes otwieramy.

Każdy, kto chce założyć firmę a nie ma odłożonej wystarczającej ilości gotówki na kupce bądź schedy po rodzicach czy dziadkach, posiłkować się musi niskooprocentowanymi pożyczkami lub kredytami (zakładając, że je dostanie), które niestety należy spłacać.

Jak już uda nam się  wkroczyć w świat biznesu, który na początku zawsze wygląda różowo, co miesiąc bądź kwartał mamy obowiązek opłacać wszelkie zobowiązania w postaci:

  • ZUS-u, który przez pierwsze dwa lata dla start-upów nie jest dużym obciążeniem, lecz po tym okresie wylewany jest nam na głowę kubeł zimnej wody!
  • podatków, takich jak PIT-y, VAT-y, lokalne i itp.,
  • raty pożyczki bądź kredytu,
  • czynszu za wynajem lokalu,
  • rachunków za telefon czy Internet,
  • opłat za wszelkie media,
  • miesięcznych lub rocznych abonamentów (jeśli damy się złapać takim firmom, jak np. katalogi branżowe),
  • utrzymanie strony WWW,
  • i wiele innych.

Można powiedzieć, że jeżeli decydujemy się na prowadzenie własnej firmy – musimy mieć  głowę na karku! Tak, tylko czy możemy wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach własny biznes bez telefonu, Internetu… ?????  A ZUS – państwu się należy, podatki – jeszcze bardziej!!!

Jest na to jeden, dość prosty sposób – MINIMALIZACJA KOSZTÓW!

To, co musimy zapłacić w postaci „daniny” z tytułu prowadzenia firmy, jest nieuniknione, a reszta…

Jakie koszty prowadząc biznes jestem w stanie zminimalizować?

Znajdzie się ich dość dużo, jeśli tylko poszukamy rozwiązań, a przeważnie są one bardzo proste :).

Lekarstwem na minimalizację kosztów może być (a nawet śmiem wytoczyć tezę, iż jest!) COworking w Kaliszu, Warszawie, Wrocławiu czy innym mieście, cowork, co-working. Jakby nie napisać – chodzi o wspólne pracowanie.

Wynajmuję biurko (miejsce do pracy) na godzinkę, kilka godzin bądź miesiąc a nawet kilka miesięcy. Moje koszty związane z wynajęciem lokalu, opłatami za media czy Internet znacznie się zmniejszają i część pieniędzy zostaje w kieszeni. Łatwiej pomyśleć wtedy na przykład o zainwestowaniu w rozsądną reklamę, która przy dobrej inwestycji w krótkim czasie przyniesie korzyści.

Jak inaczej minimalizować koszty w firmie? To już temat na inny artykuł lub warsztaty, na które zapraszam niebawem :)

Joanna